Jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym?
4 sierpnia 2016Sauna saunie nie równa!
15 września 2016Dziś sauna znana jest dobrze każdemu. Jednak jej dobroczynny wpływ na ciało i duszę był znany już od dawna. Przed nami już wielu korzystało z wysokich temperatur w celach prozdrowotnych. I nic dziwnego, ponieważ kąpiele w saunie wpływają zbawiennie na skórę oraz pomagają się odprężyć i zredukować codzienny stres oraz zmęczenie. Nie zwlekaj zatem dłużej i wybierz się do sauny. A najlepiej postaw sobie jedną w domu.
Jak oddziałuje na nas sauna?
Kilkanaście minut spędzonych w pomieszczeniu rozgrzanym do 100 stopni C potrafi zdziałać cuda. W tej temperaturze Twoja skóra rozgrzewa się do ok. 42 stopni C, natomiast temperatura całego ciała wzrasta o ok. 1 stopień. W ten sposób Twoje organy wewnętrzne odczuwają lekką gorączkę. Dzięki temu w Twoim organizmie wzrasta produkcja ciałek odpornościowych, co z kolei ma wpływ na bakterie i wirusy, które po prostu giną. Przeziębienie nie ma szans z amatorami sauny.
Wzięci po wizycie w saunie na przemian gorącego i zimnego prysznica dodatkowo poprawia ukrwienie i działa odprężająco na mięśnie. Do tego wszystkiego dodaj dobre samopoczucie i przepis na udany dzień gotowy!
Skąd wzięła się sauna?
Kąpiele, które zażywano w jamach wykopanych w ziemi lub chatach z gliny były znane już wieki temu. W takich miejscach ustawiano kamienie, następnie je podpalano i polewano wodą. Brzmi znajomo? Zapiski wskazujące na korzystanie z sauny znaleźć można także w pismach Azteków, Eskimosów, ludności zamieszkującej Koreę, Japonię oraz inne tereny Azji. Z Azji sauna trafiła do Finlandii i tam zyskała największa popularność.
Najpierw sauny budowane były z kamienia lub występowały w formie namiotów ze skórami i futrami dla uszczelnienia. Później do budowy sauny zaczęto używać drewna i tak też pozostało do dzisiaj.
Gdzie skorzystać z sauny?
Z sauny bardzo często możesz znaleźć w różnego rodzaju obiektach sportowo-rekreacyjnych oraz spa & wellness. Czy jednak korzystanie z sauny koniecznie musi oznaczać wyjście z domu? Otóż nie! Jeżeli posiadasz wystarczająco dużo miejsce, saunę możesz zbudować we własnym domu, a nawet mieszkaniu. Wystarczyć dobrać odpowiednie elementy i będziesz mógł cieszyć się korzyściami płynącymi z kąpieli saunowych na co dzień.