Czy drabinki do basenu zwiększą bezpieczeństwo?
20 grudnia 20175 kąpielowych miesięcy? Tak – z pompą ciepła ComfortLine Inverter
23 marca 2018Efektownie i efektywnie
Dzięki bogatemu asortymentowi, jaki oferuje sklep E-ogrod, zmiana podświetlenia na oświetlenie LED do basenu nie powinna stanowić problemu – należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i skorzystać z poniższych rad.
Podwodna iluminacja basenu to element wywołujący niezwykłe wrażenia. Dobrym wyborem jest posiadająca wiele zalet technologia LED. Charakteryzuje się ona m.in. dużą sprawnością, a więc efektywnym wykorzystaniem energii, odpornością na uszkodzenia i długą żywotnością. Dodatkową korzyścią jest możliwość doboru koloru oświetlenia.
Ledowa transformacja
Zmiana tradycyjnego oświetlenia na LED nie jest kłopotliwa. Zasadniczo sprowadza się to do wymiany klasycznej żarówki na lampę LED i sprawdzenie poprawności instalacji. Ważnych jest kilka dodatkowych zabiegów, aby zapewnić sobie bezproblemową eksploatację i uniknąć usterek.
Warto wiedzieć, iż żarówki LED wymagają chłodzenia. Choć same lampy nie grzeją się nadmiernie, to ich wewnętrzna temperatura nie może przekroczyć pewnego poziomu. Do chłodzenia basenowych żarówek służą otworki znajdujące się w ramkach lampy. Z uwagi na wrażliwość lamp należy uważać, aby woda w niecce nie przekraczała temperatury 28˚C, ponieważ może to spowodować uszkodzenia. Nie należy także włączać lamp LED poza wodą – brak chłodzenia w takim przypadku powoduje natychmiastowe przepalenia, a w związku z niewłaściwą eksploatacją brak jest możliwości reklamowania uszkodzonego produktu.
Oświetlenie LED do basenu wymaga stosowania zasilania o niskim stałym napięciu. Z uwagi na wrażliwość lamp na wszelkie przeciążenia lub spadki napięć, polecane jest zamontowanie specjalnych, odpowiednio dostosowanych transformatorów, które zapewnią stałe napięcie na wymaganym poziomie 12 V. Każdorazowo, po podłączeniu żarówki należy sprawdzić wartość napięcia i uregulować je do pożądanego poziomu.
Z uwagi na środowisko, ważne jest zapewnienie oświetleniu odpowiedniej szczelności. Przy zmianie żarówek na LED należy zwrócić uwagę na stan uszczelek, konieczna jest też wymiana uszczelki pokrywy. Ważne jest, aby przy montażu wszystkie uszczelki zostały właściwie ułożone, dławik uszczelniający przewód lampy dokładnie dokręcony, a kable w puszkach połączeniowych zostały zaizolowane. Brak odpowiedniej szczelności pociąga za sobą przenikanie wilgoci i powoduje korozję. Warto także zwrócić uwagę na stosowanie odpowiednich przekrojów i rodzajów kabli – nie jest to bez znaczenia na właściwą eksploatację.
Ostatnia rada – przy stosowaniu lamp RGB do zmiany barw warto korzystać z modulatora, który ułatwi ustawienie dowolnego koloru.